Today’s court appearances

This page lists the parties (persons or businesses) appearing in court today along with the location and time of the sitting in which they will appear. Restricted parties (e.g. youths) are not shown. For future appearances, you will need to consult the list of scheduled matters.

Appearances in BEHCHOKO on Tuesday September 17, 2019

Party Location Time
ANTOINE CHRIS BEHCHOKǪ̀ 10:00 AM
APPLES ARDY BEHCHOKǪ̀ 10:00 AM
BEAVERHO ARCHIE BEHCHOKǪ̀ 10:00 AM
BISHOP DANITA BEHCHOKǪ̀ 1:30 PM
BLACK DALLAS BEHCHOKǪ̀ 10:00 AM
BLACKDUCK ERIC BEHCHOKǪ̀ 10:00 AM
BLONDIN GLENN BEHCHOKǪ̀ 10:00 AM
CHARTRAND LOUIS BEHCHOKǪ̀ 1:30 PM
DRYBONES NATHAN BEHCHOKǪ̀ 10:00 AM
DRYBONES NICOLE APRIL BEHCHOKǪ̀ 10:00 AM
DRYGEESE MARTY FRANCIS BEHCHOKǪ̀ 10:00 AM
EKENDIA DANNY BEHCHOKǪ̀ 10:00 AM
GON CHANTAL BEHCHOKǪ̀ 10:00 AM
GROSCO LUKE BEHCHOKǪ̀ 10:00 AM
LAFFERTY CATHY BEHCHOKǪ̀ 10:00 AM
LAFFERTY DANIEL BEHCHOKǪ̀ 10:00 AM
LAFFERTY DAVE BEHCHOKǪ̀ 10:00 AM
LAFFERTY GARRY PAUL BEHCHOKǪ̀ 10:00 AM
LAFFERTY ROY BEHCHOKǪ̀ 10:00 AM
MACKENZIE MARK BEHCHOKǪ̀ 10:00 AM
MACKENZIE NATHAN WILLIAM BEHCHOKǪ̀ 10:00 AM
MANTLA WESLEY BEHCHOKǪ̀ 10:00 AM
MANTLA WESLEY ALLEN BEHCHOKǪ̀ 10:00 AM
MARTIN RICHIE BEHCHOKǪ̀ 10:00 AM
MOREAU DAVID BEHCHOKǪ̀ 10:00 AM
NASKEN RENE BEHCHOKǪ̀ 10:00 AM
NASKEN RENE DAVID BEHCHOKǪ̀ 10:00 AM
QUITTE LEON BEHCHOKǪ̀ 10:00 AM
QUITTE WILLIAM BEHCHOKǪ̀ 10:00 AM
RABESCA DARREN BEHCHOKǪ̀ 10:00 AM
RABESCA FRANCIS BEHCHOKǪ̀ 10:00 AM
RABESCA JEAN LOUIS BEHCHOKǪ̀ 10:00 AM
RABESCA LARRY JAMES BEHCHOKǪ̀ 10:00 AM
ROMIE ADRIAN BEHCHOKǪ̀ 10:00 AM
SABOURIN WAYNE PATRICK BEHCHOKǪ̀ 10:00 AM
SAGE TYLER BEHCHOKǪ̀ 10:00 AM
SANSPARIEL LEON BEHCHOKǪ̀ 10:00 AM
SIMPSON GORDON BEHCHOKǪ̀ 10:00 AM
SIMPSON JERRY PATRICK BEHCHOKǪ̀ 10:00 AM
TLOKKA KIMBERLEY BEHCHOKǪ̀ 10:00 AM
TLOKKA KIMBERLY BEHCHOKǪ̀ 10:00 AM
WASHIE PETER JOHN BEHCHOKǪ̀ 1:30 PM
WEDAWIN GARRY BEHCHOKǪ̀ 10:00 AM
WEDZIN BENJAMIN BEHCHOKǪ̀ 10:00 AM
WEDZIN DAVID BEHCHOKǪ̀ 10:00 AM
WEDZIN GARRY GEORGE BEHCHOKǪ̀ 10:00 AM
WEDZIN MICHAEL J BEHCHOKǪ̀ 10:00 AM
WEDZIN PRESLEY BEHCHOKǪ̀ 10:00 AM
WEDZIN TARRY BEHCHOKǪ̀ 10:00 AM
WETRADE JOHN BEHCHOKǪ̀ 10:00 AM
WETRADE MICHAEL BEHCHOKǪ̀ 10:00 AM
ZOE ELIZABETH DAISY BONNIE BEHCHOKǪ̀ 10:00 AM

Appearances in INUVIK on Tuesday September 17, 2019

Party Location Time
CIBOCI VICTOR INUVIK COURTHOUSE 9:30 AM
FLOYD KEVIN INUVIK COURTHOUSE 9:30 AM
GORDON PATRICK INUVIK COURTHOUSE 9:30 AM
JACOBSON PHILIP INUVIK COURTHOUSE 9:30 AM
MUSTAFA ELAMIN INUVIK COURTHOUSE 9:30 AM
ROSS RODNEY INUVIK COURTHOUSE 9:30 AM
ROSS RODNEY WILLIAM INUVIK COURTHOUSE 9:30 AM
SNOWSHOE SHAYLENE INUVIK COURTHOUSE 9:30 AM
SNOWSHOE WILLIAM INUVIK COURTHOUSE 9:30 AM

Appearances in YELLOWKNIFE on Tuesday September 17, 2019

Party Location Time
ABBOTT BRIAN COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 9:30 AM
ABEL MICHAEL COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 9:30 AM
ABRAHAM CAROL COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 9:30 AM
ALI KAFI MOHAMED COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 9:30 AM
ANTOINE BLAINE CHESTER COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 1:30 PM
BANGA ALI COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 9:30 AM
BARORYEE RONOK COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 9:30 AM
BARRIE BRANDON COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 9:30 AM
BARRIE BRANDON MALCOLM GEORGE COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 9:30 AM
BEKALE TRUDY MIRANDA COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 9:30 AM
BERLIN MANUEL COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 9:30 AM
BERLIN MANUEL SEBASTIAN COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 9:30 AM
BETSINA ALEXANDER COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 9:30 AM
BETSINA MAVERICK COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 9:30 AM
BILODEAU MARC ANDRE FRANCOIS COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 9:30 AM
BLACK PATRICK COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 1:30 PM
BLACKDUCK ANTHONY COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 9:30 AM
BLACKDUCK LAWRENCE COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 1:30 PM
BLOOMSTRAND LEROY COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 1:30 PM
BLOOMSTRAND LEROY SHAWN COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 1:30 PM
BONNETROUGE JADE COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 9:30 AM
BURKE ARTHUR THOMAS COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 9:30 AM
BURLES BRYCE COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 9:30 AM
CALLIOUX JUSTIN COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 9:30 AM
CASAWAY ADAM COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 1:30 PM
CASAWAY ADAM D COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 1:30 PM
CHICOT DENNIS JEREMY COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 9:30 AM
COCKNEY BRANDON COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 9:30 AM
COCKNEY CHANTELLE COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 9:30 AM
COCKNEY IVAN AMOS COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 1:30 PM
COOK CHRISTOPHER COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 9:30 AM
COTCHILLY MICHAEL COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 1:30 PM
COTCHILLY MICHAEL GEORGE COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 1:30 PM
CROOKEDHAND MARK COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 9:30 AM
CURRIE MARLEE KATHERINE COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 9:30 AM
DASTOU KENDALL COURTROOM 102, YELLOWKNIFE 1:30 PM
DASTOU KENDALL LEE COURTROOM 102, YELLOWKNIFE 1:30 PM
DRYBONES AILEEN COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 9:30 AM
EGOTAK BRYSON COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 9:30 AM
ETCHINELLE LYLE COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 9:30 AM
EYAKFWO FRANKIE COURTROOM 102, YELLOWKNIFE 1:30 PM
EYAKFWO FRANKIE JAMES COURTROOM 102, YELLOWKNIFE 1:30 PM
FELIX DONOVAN COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 1:30 PM
FRANKI ARTIE LES COURTROOM 101, YELLOWKNIFE 10:00 AM
GARGAN ANDREW COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 1:30 PM
GRANDEJAMBE DARWIN COURTROOM 102, YELLOWKNIFE 10:00 AM
GRANDJAMBE CORRINA COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 9:30 AM
GREENLAND JAYDEN COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 1:30 PM
GRUBEN ROBERT ANDREW COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 1:30 PM
HARRIS EUGENE JOSEPH COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 9:30 AM
HOULE JOSHUA COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 9:30 AM
HOULE JOSHUA AMORY COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 9:30 AM
HRYNCZUK KENNETH COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 9:30 AM
HUNT HARRY COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 9:30 AM
JACOBSON ALLAN JAMES COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 1:30 PM
JASMER NEIL DENNIS CLAYTON COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 9:30 AM
JENSEN DONALD COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 9:30 AM
JEROME FREDERICK JAMES DOUGLAS COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 9:30 AM
KELLY ROBIN COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 9:30 AM
KLONDIKE DARREN COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 1:30 PM
KOLOL ITA MALAIYA COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 9:30 AM
KOYCZAN JOHN COURTROOM 102, YELLOWKNIFE 10:00 AM
KULIKTANA DAVID COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 9:30 AM
LAFFERTY CYNTHIA JOY COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 1:30 PM
LAFFERTY DAVID COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 9:30 AM
LAFFERTY JOHN BAPTISTE COURTROOM 102, YELLOWKNIFE 10:00 AM
LAFFERTY MYLES COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 9:30 AM
LAMOUELLE JAMIE GREG COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 1:30 PM
LEVAVASSEUR PARIS COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 9:30 AM
MAALIN AHMED COURTROOM 102, YELLOWKNIFE 10:00 AM
MACKEINZO EARL COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 9:30 AM
MACPHERSON ALEXANDER WILLIAMS KESINA COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 9:30 AM
MANTLA CARSON COURTROOM 102, YELLOWKNIFE 10:00 AM
MANTLA CARSON JAY COURTROOM 102, YELLOWKNIFE 10:00 AM
MANUEL BENJAMIN COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 1:30 PM
MARTIN CONRAD COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 9:30 AM
MCKAY LYNDEN COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 1:30 PM
MCNEELY BILLY JOHN COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 9:30 AM
MCNEELY RANELDA COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 1:30 PM
MEYOK AUDREA COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 9:30 AM
MEYOK AUDREA MARIE COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 9:30 AM
MIGWI ANDREW COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 1:30 PM
MIGWI ANDREW CHARLES HAROLD COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 1:30 PM
MITCHELL TYLER COURTROOM 102, YELLOWKNIFE 1:30 PM
MOSES JOSHUA VERNON COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 9:30 AM
NANDE ARTHUR JAMES COURTROOM 102, YELLOWKNIFE 1:30 PM
NAPIER LORNE COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 9:30 AM
NAPIER LORNE ALEXANDER COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 9:30 AM
NASKATHEY BYRON COURTROOM 102, YELLOWKNIFE 10:00 AM
NITSIZA JESLEY COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 1:30 PM
NORWEGIAN LEO COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 1:30 PM
OLIKTOAK RYAN COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 9:30 AM
PARRELL RODNEY COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 9:30 AM
PETER CODY JOHN COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 9:30 AM
PETRUNIAK COLTYN COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 9:30 AM
PICARD JAMES COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 9:30 AM
PIDBOROCHYNSKI ANTHONY SEAN COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 9:30 AM
PIERROT FRANK COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 1:30 PM
PLANTZ LENNARD FREDERICK COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 9:30 AM
POITRAS JUSTIN COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 9:30 AM
POKIAK ANDREW COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 9:30 AM
POKIAK CARLA COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 1:30 PM
POKIAK CARLA LENA COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 1:30 PM
PORTER TYPHANNY COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 9:30 AM
QUITTE ALECUS COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 1:30 PM
QUMUAQTUQ JOANASIE BILLY CHARLIE COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 1:30 PM
RADDI SHELDON COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 1:30 PM
RIVARD PAUL COURTROOM 102, YELLOWKNIFE 1:30 PM
SANGRIS ERNIE COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 9:30 AM
SANGRIS ERNIE PAUL COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 9:30 AM
SELAMIO RICHARD COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 9:30 AM
SIMPSON JOSEPH COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 9:30 AM
SIMPSON JOSEPH JOHN COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 9:30 AM
SOLOMON CRYSTAL COURTROOM 102, YELLOWKNIFE 1:30 PM
STEWART ABRAHAM PETER COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 1:30 PM
STEWART ABRAHAM PETER GABRIEL COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 9:30 AM
STEWART ABRAHAM PETER GABRIEL COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 1:30 PM
TARDIFF RICHARD COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 9:30 AM
THOMPSON WILLIAM ARTHUR RANDALL COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 9:30 AM
THRASHER LUCY COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 9:30 AM
TINGMIAK GARETT RUFUS COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 1:30 PM
TINGMIAK GARRET RUFUS COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 1:30 PM
TINGMIAK RUFUS COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 1:30 PM
TOBAC TONY COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 9:30 AM
TOBAC TONY LYNETTE MARIE COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 9:30 AM
TOPILIKON BRANDON COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 9:30 AM
TUCCARO JAYDEN EVELYN FLORENCE COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 9:30 AM
TUTCHO DANIEL COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 9:30 AM
VANLEEUWEN MICHAEL COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 9:30 AM
WALKER JACK COURTROOM 102, YELLOWKNIFE 10:00 AM
WASHIE CHARNITA DURAN COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 9:30 AM
WATCHEPESE NORBERT CHRISTOP COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 9:30 AM
WETRADE JASON ROBERT COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 9:30 AM
WILLIAMS MARK COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 9:30 AM
YATCHOTAY CARL COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 1:30 PM
JEROME EDGAR COURTROOM 202, YELLOWKNIFE 9:30 AM

Related Pages

The list of matters set before the Courts of the Northwest Territories by location and date.